Акцент дня

Стратегии игры в рулетку Супер Слотс

Звернення Олександра Шлапака до клієнтів та співробітників банку

ПриватБанк национализирован

Альфа-Банк UA CPL ПУМБ UA CPL

Скільки Банків України ще закриє Гонтарева

Опубликовано Ноябрь 18th, 2015

За результатами стрес-тестів акціонерам тільки першої двадцятки найбільших банків доведеться знайти 50-80 млрд грн.

«Стресова» ситуація

Скільки Банків України закриє Гонтарева

За словами голови НБУ Валерії Гонтарєвої, в планах регулятора завершення стрес-тестування двадцятки найбільших банків України на кінець листопада. І вже до кінця цього року стане зрозуміло, скільки коштів фінустановам потрібно попросити у акціонерів, для продовження роботи. Хоча наразі зрозуміло, що йдеться про десятки мільярдів. Велика ймовірність, що пошук необхідних сум будуть успішні не у всіх фінустанов.

Бичем ринку залишається низька якість кредитних портфелів. За офіційними даними НБУ, на 1 жовтня 2015 кожен п’ятий виданий фінустановами позика була проблемним. Але більшість аналітиків вважає, що реальний показник набагато вищий і частка прострочених кредитів у портфелях банків досягає 40%. Як повідомив «ДС» джерело в НБУ, «по окремим фінустановам з першої двадцятки рівень проблемних позик становить 50-85%. У середньому по групі мова йде про частку «проблемки» на рівні 40-50% ». З огляду на можливу подальшу девальвацію національної валюти, а також інфляційні і політичні ризики, банки з топ-20 можуть стати перед необхідністю просити у власників кругленьку суму.

За словами аналітика банківського сектора компанії ICU Михайла Демківа, додаткових вливань в капітал зажадають майже всі члени «великої двадцятки». Оцінки щодо сумарного дефіциту капіталу в найбільших фінустановах різняться. Джерело в НБУ назвав цифру в 80 млрд грн. Керівник проекту «Успішна країна», економіст Андрій Блінов дивиться на ситуацію більш оптимістично. За його прогнозами, можливий обсяг докапіталізації банків топ-20 складе приблизно 50 млрд грн. «У першу чергу мова йде про Приватбанк. У нього найнижчий по групі рівень резервування під проблемні кредити (7,9%). Відносно невисокі резерви під активні операції з юрособами на 1 жовтня поточного року також сформували УкрСиббанк (8,4%), Альфа-Банк (15,3%), ПУМБ (17%), Ощадбанк РФ (17,8%). При середньому питомій вазі проблемних кредитів на ринку в 40-50% ці показники формування резервів виглядають заниженими », – зазначає він. За інформацією прес-служби Незалежної асоціації банків України (НАБУ), за даними квартальної звітності банків станом на 01.10.2015 р, яка подається в НБУ, показник сформованих резервів під прострочені кредити фізосіб у Приватбанку знаходився на рівні 7%, а під кредити юросіб – 30%. Для порівняння: середні показники по групі найбільших фінустанов становлять 25% і 53,5% відповідно.

 
Хто стане слабкою ланкою?

Найкраще, на цей час, виглядає ситуація для дочірніх установ західних банків. Багато з них вже зуміли докапіталізуватися, не чекаючи, що покажуть результати стрес-тестів. Втім, зайвої щедрості материнські структури не проявляють. Мова найчастіше йде не про вливання живих грошей, а конвертації в капітал кредитів і субборг. Наприклад, так зробив Укрсоцбанк, який конвертував отримані кошти від групи UniCredit фондування. Влітку UniCredit Bank Austria збільшив свій відсоток в статутному капіталі Укрсоцбанку з 37,37% до 80,03%. Його капітал зріс на 5271млн грн., До 7739млн грн.

Про наміри докапіталізувати банк України на суму $ 130 млн, також заявили і акціонери УкрСиббанку. Має намір і Райффайзен Банк Аваль зміцнити свої позиції за рахунок долучення до складу акціонерів Європейського банку реконструкції та розвитку. На жовтень цього року ця міжнародна фінансова організація відзначилася отриманням дозвілу АМКУ на придбання понад 25% акцій цього банку України.

Не в такому стані знаходяться справи «дочок» російських банків. За висловлюваннями Анни Апостолово, що є їдиректором фінансового департаменту рейтингового агентства IBI Rating, станом на 1 жовтня 9 фінустанов, котрі входять в першу двадцятку порушували нормативи адекватності регулятивного капіталу Н2 (він був нижче необхідних Нацбанком 10%). «Серед них було і 3 банки, де основа російський капітал – Альфа-Банк, Промінвестбанк, Ощадбанк. Вони будуть повинні нарощувати капітал за результатами стрес-тестів », – зазначила вона. На щастя, з лютого цього року регулятор дав постанову, дозволяючу фінустановам допускати порушення нормативів у зв’язку з россійською агрессією та економічною кризою. Наразі, показник Н2 банку допускається не нижче 5%. Цю позначку не перетнув поки що жоден з двадцятки найбільших банків України. Також, з огляду на політичну ситуацію, фінустанови з російським капіталом максимально безпечують себе від можливих санкцій НБУ. Тому всі вимоги регулятора намагаються виконувати чітко в поставленні строки. Наприклад, у серпні цього року ВТБ уже зростив статутний капітал на 14,5 млрд грн., зробивши конвертацію кредитів, які виділила материнська структура.

Найгірша ситуація зараз у держбанків. Вони напротязі тривалого часу були вимушені щедро роздавати кредити по вказівкам згори – афільованим з можновладцями структурам. Більша частина таких позик видавалася у валюті. Це призвело до зашкалювання рівня проблемних кредитів в держфінустановах, але на це ніхто не зважає – всі просто чекають, коли НБУ начне друк грошей щоб збільшити капітал. «У банків є можливість зробити резервування на всю суму. Далі ця «прострочення» бовтається на балансі роками », – констатував співрозмовник« ДС ». За його словами, регулятору доводиться закривати очі на порушення держбанків, оскільки на Нацбанк постійно тиснуть зверху. У середині червня Міністерство економічного розвитку і торгівлі спільно з Мінфіном оцінили необхідну суму докапіталізації тільки для Ощадбанку та Укрексімбанку на рівні 46800000000 грн. Швидше за все, саме таку суму НБУ доведеться надрукувати для них за результатами стрес-тестів.

Втім, докапіталізація топ-20 тільки початок. За оцінками групи ICU, всього банківській системі України треба знайти 120 млрд грн. Це означає, що фінустановам доведеться практично подвоїти капітал – на даний момент капіталізація банківського сектора становить 133 млрд грн. (мова тільки про платоспроможних банках). У фінустанови, які не зможуть переконати своїх акціонерів розщедритися, по всій видимості, буде введена тимчасова адміністрація. «Що стосується Приватбанку, то нездатність його акціонерів довнести капітал у березні 2016 означатиме націоналізацію. Адже ця фінустанова винятково важливо для фінансової системи країни », -прогнозує Михайло Демків.

Прогноз на 2016 рік – мінус 30

На Інститутській вирішили взятися за невеликі банки. Минулого тижня НБУ провів зустріч з керівниками середніх і дрібних фінустанов (у цю групу входить 92 банку, на частку яких припадає 10% активів по системі). Перед ними поставили жорстку завдання: до кінця першого кварталу 2016 забезпечити прозору структуру власності, а до липня 2016 – наростити реальний статутний капітал до планки не менше 120 млн грн. «У НБУ нульова толерантність щодо схемних дій банків. Зараз регулятор має можливість виводити такі фінустанови з ринку за один день, навіть без віднесення до категорії проблемних », – заявила на зустрічі Валерія Гонтарєва. Це означає, що в наступному році нас чекає не менше банківських банкрутств, ніж цього року. За оцінками експертів, в результаті нового етапу «чистки» з ринку видворять не менше трьох десятків фінустанов, запідозрених у «схемном» бізнесі або ризикової діяльності. На 1 жовтня в Україні налічувалося 123 банку (не рахуючи неплатоспроможних).

PrivatBank UA CPL
Последние отзывы
PrivatBank UA CPL + API
Наш опрос

Что мешает купить жилье в ипотеку?

Высокая процентная ставка по кредиту

Нет возможности внести первый взнос

Низкий уровень дохода

Дороговизна квадратного метра жилья

Требования банка к подтверждению доходов, большой пакет документов

Нет нужды в улучшении жилищных условий

Нет уверенности в завтрашнем дне
Посмотреть результаты

Loading ... Loading ...